Porista lähti kirjatervehdys Italiaan

Saimme kokoon kuusi laatikollista kirjoja, jotka ovat jo perillä Genovassa. Mukana oli niin Topeliusta kuin Tervoa ja monenlaista siitä väiltä.

Kerätyt kirjat luovutetaan Biblioteca Civico Berio -kirjastolle kulttuurikuukauden Sataa kirjoja – Piovono libri päätteeksi virallisessa luovutustilaisuudessa kirjaston puistossa Genovassa 17. lokakuuta. Tilaisuudessa luetaan myös suomenkielisiä otteita kampanjan aikana kerätyistä teoksista.
Genovassa toimiva, suomalaisen Liisa Väisäsen matkatoimisto Mappa Stellare on mukana kampanjassa.

Porissa kampanjaa toteutti Italian kielen ja kulttuurin harrastuksen edistämiseen perustettu seura Società Dante Alighieri di Pori. Dante-seuran yhteistyökumppaneina ovat olleet Porin kaupunginkirjasto ja porilainen kuljetusliike Kalevi Huhtala Oy.
Kirjoja on kerätty kaupunginkirjaston tiloihin, ja kuljetusliike Huhtala huolehtii kirjojen kuljetuksen Genovaan asti.